Arvamusartikkel: Milline võiks olla lahendus Eesti tervishoiu probleemidele?
- Posted by Liis Kuurme
- On 29. dets. 2018
- 0 Comments
- areng, elu, energia, infoväli, inimese energia, liis kuurme, otsus, positiivsed tulemused, psühhosomaatika, sagedus, teadlikkus, tervishoid, vastutus
Hea lugeja! Hiljuti kirjutasin arvamusloo Eesti tervishoiust. Osaliselt avaldati see ka Õhtulehe veebis, kuid jagan siinkohal täisversiooni. Õhtulehes avaldatud variant on lugemiseks siin
Viimastel nädalatel peale Riigikontrolli auditi avalikuks tegemist on omavahel vastaspooltele pandud EMO-s töötavad arstid ning perearstid. Põhjuseks asjaolu, et paljud ei saa perearstidelt oodatud abi ning siis pöördutakse otse EMO-sse, mis omakorda on ülekoormatud ning rahaliselt väljendub, see Haigekassale esitatud oluliselt suuremast arvest.
Kus on aga tegelik probleem? Me tegeleme igapäevaselt tervishoiusüsteemis valdavalt tagajärgedega ning ka Riigikontrolli auditi tulemus on millegi tagajärg. Inimesed soovivad oma probleemiga kellegi juurde pöörduda ning reaalset abi saada. Kui nad ei saa oodatud tähelepanu ning tulemust on nad pettunud. Kõik oleme kuulnud pikkadest järjekordadest eriarstide juurde ning seda et perearstidel ei ole piisavalt aega ja tähelepanu probleemiga tegelemiseks, ei saada loodetud abi jne. Lisaks kuuleme, kuidas stressi- ja depressioonitase igapäevaselt järjest kasvab. Miks?
Väga palju on räägitud ennetamisest, kuid mis see ennetamine siis tegelikult on? Ühel hiljuti toimunud ümarlaua arutelul, kus teemaks oli vaimne tervis, ütlesid kaks Sotsiaalministeeriumi ametnikku oma ettekandes otse välja, et viimase aja uuringute tulemusel on jõutud järeldusele, et kõigepealt tuleb tegeleda vaimse tervisega ning alles seejärel füüsilise poolega. Mida see tähendab? Et aeg on ümber vaadata kogu tervishoiu toimimise põhimõtted ning võtta aluseks inimkäsitlusel terviklik lähenemine. Omal ajal ütles Platon, et inimese ravimisel on vaja võrdselt käsitleda nii vaimset, kui füüsilist poolt, sest need moodustavad omavahel terviku.
Erinevate uuringute tulemusel on jõutud järeldusele, et inimese psühhosomaatilised protsessid alateadvuse tasandil mõjutavad märkimisväärselt meie füüsilist tervist. Psühhosomaatilised põhjused saavad aga alguse juba varasest lapsepõlvest, kus kogetud traumaatilised protsessid mõjutavad tulevikus meie igapäevast vaimset ja füüsilist tervist ning heaolu. Kuidas neid protsesse aga analüüsida, tegelik põhjus üles leida ning seda probleemi ka lahendama hakata?
Viimase aja uuringud näitavad trendi, kus nutikas tehnoloogia mõjutab meie igapäevast elu järjest rohkem ning seda igas elu valdkonnas, ka tervishoius.
Äkki olekski üks lahendus, kui me saaksime ilma eelarvamusteta kasutusele võtta igast valdkonnast parimad praktikad ning neid ka edukalt sünteesida, idamaade meditsiin, loodusravi, kaasaegne lääne meditsiin ning nutikas tehnoloogia.
Järjest rohkem inimesi tunneb huvi enesearengu ja teadlikkuse kasvu vastu. Võtame näiteks Human 2.0, mis on väga populaarne kursus ja loengusari, mille loojaks on Ingvar Villido ning selles käsitletakse just inimese teadlikkuse arendamist, mis paljuski baseerub idamaade filosoofial. Järjest rohkem perearste käib õppimas nõelravi Tervise Alkeemias. Ka täna Eestis tegutseva holistilise hambaravi kohta, mis on täiesti uudne lähenemisviis, tuntakse nt USAs suurt huvi. Saksamaal ja Suurbritannias on näiteks eraldi homöopaatiliste preparaatide apteegid, mis on riigi poolt tunnustatud. Saksamaal on loodusraviarstid riigi poolt toetatud ja aktsepteeritud samadel tingimustel, kui perearstid ning järk-järgult on praktikas kasutusele võetud ka tehnoloogia viimased saavutused, mis võib olla veel tavaraamidesse ei mahu jne.
Näen, et meie tervishoiu põhiline eesmärk ja lahendus olekski toetada inimeste enda teadlikkust, sest nad ei tea, kui palju nad saavad tegelikult ise oma tervise ja heaolu jaoks ära teha. On märgiline, et Järvamaa aasta terviseteo auhinna sai Kirna mõisa sellesuvine loengusari, mis keskendus inimeste teadlikkuse kasvule oma füüsilise ja vaimse tervise eest. Õnnitlejate seas olid mh ka sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ning Türi vallavanem.
Soovin lõpetuseks öelda, et meil on väike riik ning me tunneme muret igapäevaselt oma rahvastiku säilimise eest. Kuna oleme globaalses kontekstis väikesed, võiksime olla nutikad ja avatud. Unustame vastandumise tervishoiu küsimustes, kus ühelt poolt halvustatakse alternatiivmeditsiini ning teiselt poolelt antakse hinnanguid, et tavameditsiinist enam abi ei saa. Püüame leida ühisosa, olla avatud uutele lähenemissuundadele inimkäsitluses ja heaolus ning uutes võimalustes seda saavutada. Nõnda saame hoopis paremaid tulemusi. Inimesed on vaimselt ja füüsiliselt tervemad, tunnevad elust rohkem rõõmu, annavad seeläbi igapäevast lisandväärtust oma töö- ja pereelus ning lõpuks hoiame läbi selle märkimisväärselt kokku ka sotsiaalkindlustuse raha. Tunnen, et Eesti inimesed janunevad sellise lähenemisviisi järele ning on valmis astuma esimesed sammud.
Sagedusterapeut Liis Kuurme, kasutab oma teraapia praksises innovaatilist Saksamaal välja töötatud TimeWaver tehnoloogiat, mille kaudu on võimalik analüüsida inimese psühhosomaatilisi protsesse alateadvuse tasandil ja läbi viia tervist toetavat sagedusteraapiat. Väljaõppe on Liis Kuurme saanud Saksamaal TimeWaver Akadeemias.
0 Comments